[image]

Българската следа :)

 
1 26 27 28 29 30 36

-VMK-

опытный

AndreyV>> Есть видео пуска?

Подробен видеоклип от пуска на ракетата "SKY":
   3.5.33.5.3

RocKI

опытный

-VMK-> Подробен видеоклип от пуска на ракетата "SKY":
Это не клип, это целый фильм. :)
   7.07.0

-VMK-

опытный

2 Serge77 Чисто форумно-технически въпрос:
Необходимо ли е разделянето на темата "Българската следа :)" на части (по аналогия с всички останали теми във форума) и ако "ДА" то възможно ли е това да беде направено от някой модератор?
   3.5.33.5.3

Serge77

модератор

Сейчас нет обязательного правила разделять большие темы. Если хочешь, могу разделить.
   2.0.0.122.0.0.12

-VMK-

опытный

Serge77> Если хочешь, могу разделить.

Благодаря! Нека е по твоя преценка.
   3.5.33.5.3

-VMK-

опытный

За когото е интересно:
Малка колекция - (8) книги по ракетомоделизъм във формат djvu.

На Български:

Ангел Янков - "Ракетомоделизъм"
Приложение с множество подробни чертежи на рекордни ракетни модели, ракетопланери и мащабни модели

В.Митрополски - "Ръководство по ракетомоделизъм"*
Аеродинамика на ракетния полет и подробен метод за разчет на ракетен модел...(стр.25-41)


На Английски:

Estes - "model rockety"
Опростена аеродинамика на ракетния полет

Capt. Bertrand R. Brinley - "Rocket Manual for Amateurs" (1960)
Обширна публикация (стр.83-93) за свойствата и разновидностите на ZnS гориво, на базата на практичеки данни постигнати в средата на миналия век в САЩ.

На Руски:

Авилов М. - "Модели ракет"

Канаев В. - "Ключ на старт"

Рожков.В.С. - "Летающие модели"

П.Эльштейн - "Конструктуру моделей ракет"


Временно може да се свали от тук: http://www.korio.org/vmk/downloads/Rocketry.rar

2 GOGI:
Ако представлява интерес, можеш да добавиш към библиотеката на РМ. ;)
_____________________
*Книгата е с недобро качество :(
   3.5.33.5.3
AR a_centaurus #28.09.2009 22:41  @-VMK-#28.09.2009 11:59
+
-
edit
 

a_centaurus

опытный

-VMK-> Ако представлява интерес...
Gracias, collega VMK!

Очень интересные книги на болгарском. Ну и одна из лучших "классических" книг капитана Бринли. Давно её хотел иметь.
   3.5.33.5.3

AR a_centaurus #29.09.2009 21:57  @a_centaurus#28.09.2009 22:41
+
-
edit
 

a_centaurus

опытный

-VMK->> Ако представлява интерес...
a_centaurus> Gracias, collega VMK!
Я выложил твой (VMK) линк на Foro de Coheteria Exparimental Argentino. Люди, скачавшие книги, просили тебе передать большое спасибо (Muchas Gracias, Amigo VMK). С удовольствием это сделал.
   3.5.33.5.3
BG -VMK- #29.09.2009 22:24  @a_centaurus#29.09.2009 21:57
+
-
edit
 

-VMK-

опытный

-VMK->>> Ако представлява интерес...
a_centaurus>> Gracias, collega VMK!
a_centaurus> Я выложил твой (VMK) линк на Foro de Coheteria Exparimental Argentino. Люди, скачавшие книги, просили тебе передать большое спасибо (Muchas Gracias, Amigo VMK). С удовольствием это сделал.

Благодаря a_centaurus! Радвам се, че мога да помогна.
   8.08.0

-VMK-

опытный

-VMK->> Подробен видеоклип...
RocKI> Это не клип, это целый фильм. :)

....филм от срещата на BGEXRS Край град Кюстендил, проведена на 22-Септември-2009
   8.08.0

RocKI

опытный

ЗдОрово! И погода классная. Похоже и ветра вообще нет.
Вопросов много :) . Например, Радуга. Очень солидно пошла. Что за "черное" топливо? Бессопловик?
   7.07.0

-VMK-

опытный

RocKI> ЗдОрово! И погода классная. Похоже и ветра вообще нет.
...незначителен/слаб вятър - видно 6:50-7:00 на видеото.

RocKI> Вопросов много :) .
Ще отгорварям с удоволствие ;)

RocKI>Например, Радуга. Очень солидно пошла. Что за "черное" топливо? Бессопловик?
Двигателя е нормален, със сопло - видно 3:30 на видеото. Горивото е базирано на RNX57 (свръзка - епоксидка) с добавки за ефект: "черен дим" - повече подробности има тук: Вход
   3.5.33.5.3

RocKI

опытный

-VMK-> Ще отгорварям с удоволствие ;)
Понравились "забавни модели" :) Я ж говорил, кирпич тоже можно запустить. :D
Мне показалось, что много случаев не до конца раскрывшихся парашютов. В чем причина?
   7.07.0

-VMK-

опытный

RocKI> Понравились "забавни модели" :) ...
RocKI> Мне показалось, что много случаев не до конца раскрывшихся парашютов. В чем причина?

Някои от тези модели летяха с двигатели от фоерверки - при тях е характерна голяма тяга за кратко време и после само трасер. Но двигателя не е предвиден да достига апогей и задейства изхвърлящия заряд при скорост преди апогей. По тази причина, ССР на много от "забавните модели" беше малка стримерна лента, а не нормален парашут. (модели: конус и макара/каркас?) - летяха щатно; Ракета "scream" със свирещ двигател от фоерверк летя без ССР (стартова маса 20Г). А оранжевата ракета вероятно е била с недостатъчен изхвърлящ заряд и/или парашута е "заклинил"... Авотр на ракетите от раздел "забавни модели" е Фори. :)

Ракета Е50-1 летя нормално до апогей и нормално се отвори 1-ви парашут. При спускане до 100м щатно се задества пиропатрона на 2-ри парашут, последва второ разделяне на корпуса, но вероятно поради малката вертикална скорост парашута не се напълни с въздух до нормален купол - остана неразтворен до приземяването. Но и така ракетата се приземи меко и без повреди. Полета показа, че приземяването с два парашута изисква повече внимание и не е проста задача...
   8.08.0

RocKI

опытный

-VMK-> но вероятно поради малката вертикална скорост парашута не се напълни с въздух до нормален купол - остана неразтворен до приземяването.
А вот это интересно. Я как-то об этом не задумывался. Надо учесть на будущее. ;)
   7.07.0

RocKI

опытный

-VMK-> ....филм от срещата на BGEXRS Край град Кюстендил, проведена на 22-Септември-2009
Посмотрел ролик со звуком про SKY - очень характерный для большой скорости рокот! :D Сверхзвук точно был.
   7.07.0

-VMK-

опытный

-VMK->> но вероятно поради малката вертикална скорост парашута не се напълни с въздух до нормален купол - остана неразтворен до приземяването.
RocKI> А вот это интересно. Я как-то об этом не задумывался. Надо учесть на будущее. ;)

До запуска на Е50-1 на 22.09.2009 и аз също "как-то об этом не задумывался". По проект, Е50-1 се приземява без 1-ви парашут (само корпуса се разделя на 2 части в апогей), следва приземяване със сравнително висока скорост до 100 метра над точката на старта, следва задействане на 2-ри пиропатрон, 2-ро разделяне на корпуса и отваряне на единствен парашут до пълно приземяване. Но при първия пуск се изясни, че 100метра над точката на старта е малка височина... По конструктивни причини, взех решение да не променям висоината (100 метра) за отваряне на основния парашут, и добавих 1-ви парашут (какъвто имах готов от предишна ракета), без никакви разчети - резултата се вижда на клипа!
   8.08.0

-VMK-

опытный

Мощен хибриден LOX/парафин двигател, разработен от "Copenhagen Suborbitals"

"HEAT-1X with nozzle. 1 tonnes of propellant - 64 cm in diameter - 6 meters long - 6.7 tonnes thrust" :eek:
Прикреплённые файлы:
 
   3.5.73.5.7

FRC

опытный

-VMK-> Мощен хибриден LOX/парафин двигател, разработен от "Copenhagen Suborbitals"
-VMK-> "HEAT-1X with nozzle. 1 tonnes of propellant - 64 cm in diameter - 6 meters long - 6.7 tonnes thrust" :eek:

Да уж. Ребята круто взялись. И, что показательно, Министр транспорта не почурался заглянуть к ним на базу. Наверняка препонов специально не чинили, хотя уверен, в законодательстве у них нет специальных норм, регулирующих частные космические пуски. Не чета нашим партийным бюрократам.
   7.07.0
RU Атмосфера #21.01.2010 14:07  @-VMK-#20.01.2010 13:25
+
-
edit
 

Атмосфера

опытный

-VMK-> Мощен хибриден LOX/парафин двигател...

Я в 2008г. давал ссылку на "Мембрану" http://balancer.ru/_bors/igo?o=forum_post__1730092
где опубликовали очерк о их работе. Питер Мэдсен, кроме того, ещё и частную подлодку построил.
   2.02.0
UA Anzoriy #21.01.2010 15:31  @Атмосфера#21.01.2010 14:07
+
-
edit
 

Anzoriy

опытный

Атмосфера> частную подлодку построил.

Обидно, в наших странах за такое будут в мусарне держать и бред грузить. Потом отпустят. За чем такое не знаю. Такое ощущение, что государства из развлечений разрешают только алкоголь и наркотики, ну и азартные игры :( .
   3.5.73.5.7
+
-
edit
 

AlexeyOD

втянувшийся
Anzoriy> Обидно, в наших странах за такое будут в мусарне держать и бред грузить. Потом отпустят. За чем такое не знаю. Такое ощущение, что государства из развлечений разрешают только алкоголь и наркотики, ну и азартные игры :( .

ТЫ ШО!!! Наше государство боритса с наркоманией и алкоголизмом!!! Так борется шо даже из продажи в аптеках изъяли "Спирт этиловый" и КMnO4. ;)
   3.5.73.5.7
+
-
edit
 

-VMK-

опытный

Видеоклип от поредната ни среща:
   3.6.33.6.3

NNV

втянувшийся

-VMK-> Видеоклип от поредната ни среща:

Реактивный бульдозер - первый шаг к болгарскому Rocket Car Day :)
Rocketcar Day Linz
   
AD Реклама Google — средство выживания форумов :)

RocKI

опытный

-VMK-> Видеоклип от поредната ни среща:
Как всегда, очень интересно. :) Например, интересно, что за необычный парашют был на самой первой ракете?
Вы много экспериментируете с топливом, было много вариантов. В чем цель этих экспериментов? Есть какие-то сравнительные характеристики? Или, спрошу проще, чем привлекателен каждый вариант?
   3.6.33.6.3
1 26 27 28 29 30 36

в начало страницы | новое
 
Поиск
Поддержка
Поддержи форум!
ЯндексЯндекс. ДеньгиХочу такую же кнопку
Настройки
Твиттер сайта
Статистика
Рейтинг@Mail.ru