[image]

Българската следа :)

 
1 8 9 10 11 12 36

Valo

новичок
Здравейте!
Случайно ми попаднаха няколко кутийки от показаната. Актуални ли са още тези двигателчета?

404 - PAGE NOT FOUND

Oops! Looks like the page you're looking for was moved or never existed.Make sure you typed the correct URL or followed a valid link. // www.boinaslava.net
 
   
Это сообщение редактировалось 02.05.2006 в 14:22
+
-
edit
 

metero

втянувшийся

Работят прекрасно, досега от тях няма отказ, само първо задраскай през соплото горивото с едно шило да се пали лесно.
   

Valo

новичок
само първо задраскай през соплото горивото с едно шило да се пали лесно.
 

Благодаря за отговора.
Не съм ракетомоделист. Както вече написах, попаднаха ми случайно около 30 такива кутийки при разчистването на един стар склад на бившето ОСО. Интересно ми беше могат ли още да се използват.
   
+
-
edit
 

varban

администратор
★★★☆
Стари познати!
Това са серийни двигатели, разработени преди повече от 25 години в направление "Б" на НИТИ, Казанлък.

С такива двигатели доста хора са ставали световни шампиони :)
   
+
-
edit
 

metero

втянувшийся

около 30 такива кутийки ....
 


Да не ги хвърлиш, ей! Хората само си мечтаят за такава находка. Сега около 13 май в Ловеч ще е националното по ракетомоделизъм, как биха им се израдвали там!
   

Valo

новичок
Да не ги хвърлиш, ей! Хората само си мечтаят за такава находка. Сега около 13 май в Ловеч ще е националното по ракетомоделизъм, как биха им се израдвали там!
 

Е, мога да спонсорирам с част от тях някои млади надежди. Стига да дойдат до Пловдив да си ги вземат.
   
MK angrydenpobedi #03.05.2006 20:02
+
-
edit
 

angrydenpobedi

новичок
Е, мога да спонсорирам с част от тях някои млади надежди. Стига да дойдат до Пловдив да си ги вземат.
 


Nameril si zlatnata ribka! I zelaniyata sa po ne 10. Tolkoz dvigateli imash v kutiikata! Da no sa povetche! Napravi gi na Raketki kolkoto i da ne te vletche chte vidich zachto!

Uspeh!!!

Tyagata s NAS
   

Valo

новичок
Napravi gi na Raketki kolkoto i da ne te vletche chte vidich zachto!
 

Е-е-е-е.... Дърт съм вече за тази тръпка. Пък и много ще ми станат хобитата.
   
MK angrydenpobedi #05.05.2006 16:09
+
-
edit
 

angrydenpobedi

новичок
Е-е-е-е.... Дърт съм вече за тази тръпка. Пък и много ще ми станат хобитата.
 

Izvinyavai sega van ot BG nema kirilica! Na kolkos si? Moite priyateli sa na baya i voobchte ne gi e pusnalo po ne 40 godini! Ako zelaech, a az zelaya napravi gi na podarak! Ili srestu barter ili pari. Nema da popadnat v lochi race, a ste se prevarnat v perfektni raketi....?....
   

Valo

новичок
Na kolkos si? Moite priyateli sa na baya i voobchte ne gi e pusnalo po ne 40 godini! Ako zelaech, a az zelaya napravi gi na podarak! Ili srestu barter ili pari. Nema da popadnat v lochi race, a ste se prevarnat v perfektni raketi....?....
 

Аз съм на 44. Както споменах, готов съм да спонсорирам /да ги подаря на/ някой млад ентусиаст, стига да си направи труда да дойде до Пловдив. Нямам желание да ги дам на някой стар моделар - преди две-три години един дърт тарикат-арменец от пловдивските ветерани изкупи на символични цени двигателите за авиомоделите и след това съдра кожата на младите мераклии.

П.П. Относно интересите ми - виж тук:

   
MK angrydenpobedi #07.05.2006 15:10
+
-
edit
 

angrydenpobedi

новичок
[quote author=Valo link=topic=22929.msg735542#msg735542 date=1146863787]
Аз съм на 44. Както споменах, готов съм да спонсорирам /да ги подаря на/ някой млад ентусиаст, стига да си направи труда да дойде до Пловдив. Нямам желание да ги дам на някой стар моделар - преди две-три години един дърт тарикат-арменец от пловдивските ветерани изкупи на символични цени двигателите за авиомоделите и след това съдра кожата на младите мераклии.

П.П. Относно интересите ми - виж тук:



Armenec ili evrein vse taya! Az ti garantiram s sigurnost tche vseki dvigatel ste se prevarne v raketa stiga da ne stane proval i v NASA i Rusiya stavat.

Mnogo nechta sam polucil podarak ot Meteroto i za da stava taka az ste podaryavam samo na podbrani 'ENSIN', istinski hora.

Taka tche me interesuva kolko sa i koga moga da doida v Plovdiv i kade da te namerya.

Raketite sa mi detskata metchta i tova go kazah na 5.5 godini.

Nikoi nito mi e kazval nito me e napatstval. Prosto gen!

Nali Bog doide ot nebesata i sazdade tchoveka po svoi obraz i podobie. E gena idva ot tam. I sinovete bozi hzresaha deloto boze i si vzemaha zeni ot tyah... sutvorenie spored Bibliyata ili Enumaeslish (Mit za stvorenieto) spored Shumerite, Napisan ot samite Anunaki, tezi koito doidoha ot nebeto.

Az do den dva sam v Bg i moga da se utocnim koga i kade da se namerim.

Do togava Tyagata s NAS!
   

Yanev

новичок
Не си заслужава оскъдните серийни двигатели от времето на ОСО да се правят само на "ракетки".Мои приятели се отказаха да водят отбори на единственото вече в България състезание за деца по ракетомоделизъм в Ловеч само заради това,че им свършиха двигателите.Нови,които да отговарят на основните стандарти за провеждане на състезания вече никой не прави,въпреки че не са малко хората,които могат да сторят това.Но не това е темата.Ако някой има - нека да спонсорира следващото състезание в Ловеч,понеже само няколко човека останахме.А ако съдя по моделарските сайтове - темата за ракетомоделизма не е умряла.
   

Yanev

новичок
Не зная дали трябва да се прави ново дружество,но има една стара идея - да се направи поне секция към федерацията по авиомоделизъм.Едва ли на този етап ще е възможно да се възстанови федерацията по ракетомоделизъм,както беше някога.Двигатели навярно могат да се внесат,но е желателно това да стане официално,през федерация.Неофициалният внос е възможен,щом тази година в Ловеч ще пробвам украински десятки,но това е прекалено любителско решение.
   

PerX

втянувшийся
понеже само няколко човека останахме.А ако съдя по моделарските сайтове - темата за ракетомоделизма не е умряла
 

Ракетомоделизма не е умрял но на там върви :-
След ликвидирането на ОСО и кръжоците, хората вече нямат информация какви състезания и къде се провеждат!
Едва сега разбрирам че в Ловеч още се правят състезания.
Може ли по-подробна изформация относно провежданите състезания след .
   

Yanev

новичок
Състезанията в Ловеч се провеждат от дълги години.Те продължават традицията на един турнир -"Интеркосмос", който беше един от турнирите за деца.Другият беше в Девня.В Ловеч нещата не прекъснаха главно заради усилията на Генко и хората, с които работи в сегашното ОДК.В последните години идваха отбори от Девня /на Иван и Бисер/,от Кюстендил / на Тонче Радков/,от Вършец /на Румен/ и моите отбори от Бургас.Епизодично, с прекъсвания имаше и от други места,но много от хората,които подготвяха детски отбори бяха съкратени,намериха си друга работа.Последните добри двигатели бяха правени от Ангел от Ямбол.Когато и той спря,решихме да изразходим старите запаси от време оно.По мои изчисления има още за две-три състезания.Струва ми се ,че тяхното провеждане е особено необходимо за съхраняването поне на някакви традиции.Сега се пуска с двигатели 2,5 Н,5Н и 10Н.Основно ракети с парашут,със стример и ракетопланер тип "рогало".Групите са две - за деца до 8.клас и средношколци.Няма строги изисквания към диаметри и конструкции,понеже и финансирането е доста скромно.
   
+
-
edit
 

averon

новичок
Здравейте,
Направих проучване за графитните сопла. Фирмата която бях посочил горе е само дистрибутор на китайски производител и тука нищо не правят. Потърсих и други фирми и открих "АВКО" русе (тел 082/881101) пуснах им един факс със схема на елемнтарно сопло външен диаметър ф20 мм, и отвори ф4 към ф15 и ми отговориха. цена за 1 брой сопло при 100 бр серия 2,65 лв без армировка и без опорен пръстен и без ДДС. към общата цена се включва и 1 брой матрица 195 лв без ддс или като цяло с ДДС-то излиза 5.45 лв на сопло за 100 бр.
   
+
-
edit
 

metero

втянувшийся

Това е много интересно. Значи, можело. :) Цената естественно е неприемлива освен ако не се прави серия над 500, но си мисля друго. Само вложките от графит , а соплото от теракол. Първите проби с теракола показаха разгар 0.5-0.8 мм на двигателя от тръба за дръжка на метла. Ако измислим как да центроваме вложката и да формоваме теракола ( елементарно, Уотсън :)) сме убили змея с евтини двигатели от 20 до 50 N*s. Въпрос е дали си струва труда.
При вложка с проста форма вероятно матрицата ще е наполовина и повече по евтина, даже ако вземем пръти да ги прави някой на струг може да дойде още по .
А дали там не правят графитови аноди? Имат ли интернет страница?
   
+
-
edit
 

averon

новичок
имат 404 Not Found но цената за матрицата си остава пак висока освен ако не им дадем наша матрица, което пък от своя страна пак поставя въпроса за 200 лв а и незнам дали ще се съгласят за серия например 50 парчета .... колкото до монтирането към теракола, немисля че ще е проблем, една малка преса ще свърши отлична работа
   

PerX

втянувшийся
Направих проучване за графитните сопла
 

Интересно проучване,но по-скоро офертата си заслужава за серийно производство.
Въпреки това,може да се помисли за "универсално" сопло което да се ползва самостоятелно за малък двигател и същевременно да се ползва като вложка при по-голям двигател.
   

-VMK-

опытный

Здравейте!
Отдавна чета този форум и се радвам, че ракетомоделизма подължава да съществува. Навремето това беше и мое хоби (в средата на 80-те имам около 40 старта на ракети с фабрични двигатели МРД и РМД 2,5 - 10 N) Идеята за самостоятелна изработка на ракетен двигател ме вълнува още от онези времена. Четейки форума научих много полезни неща, но на много въпроси неизменно попадам на отговор: "чети форума" без да намеря отговора.
По-специялно ме вълнува темата за изработка на двигател с плътна
шашка и горене от единия край. В тази връзка се опитах да съобразя
възможностите за изработка на такъв двигател чисто теоретически.
За целта използвах SRM като калкулатор и получих интересни резултати. Ето един:
При площ на горене 1256кв.мм, Kn=215, гориво Kn/Su [3] се получи
минимален диаметър на соплото 2,7мм, Pc=4,9MPa, Тяга=40N. При плътна шашка с диаметър 40мм и горене от единия краи (1256кв.мм) и дължина 110мм според SRM горивото би имало маса 251g. Изглежда възможно изработването на такъв двигател ако разбира се не греша някаде.
Интересува ме някои знае ли каква е скоростта на горене на
Kn/Su (65/35) в зависимост от налягането или каде мога да намеря
публикувана информация в интернет?
   

PerX

втянувшийся
Интересува ме някои знае ли каква е скоростта на горене на
Kn/Su (65/35) в зависимост от налягането или каде мога да намеря
публикувана информация в интернет?
 

Тук е описано всичко за горивата с захар,глюкоза,сорбит и скоростоте на горене с и без катализатори!
http://nakka-rocketry.net/
   
BG angrydenpobedi #11.05.2006 23:22
+
-
edit
 

angrydenpobedi

новичок
Здравеи! Каде живееш? Ако си от Софиско се обаждай за срещи!!!
Тягата с нас!!!
   

-VMK-

опытный

>Тук е описано всичко за горивата с захар,глюкоза,сорбит и скоростоте на горене с и без катализатори!


Благодаря PerX.

>Здравеи! Каде живееш? Ако си от Софиско се обаждай за срещи!!!

От София съм. Организират ли се такива срещи ?
   
+
-
edit
 

metero

втянувшийся

Утре е подходящ ден. Може да запуснем малко 18 мм ракети ако времето позволи. Прати ми телефон в лично съобщение.
Иначе се събираме по 2-3 човека, основно аз , Ден, Стид и Ламбдата, с PerX се виждаме 2-3 пъти годишно. Удобно е в кв.И . Вазов, бившето кино "П.Берон," до него е сладкарница Лучано. Носи си тефтер :)
Последния вик на техниката :) - двигател от дръжка на метла със сопло от теракот.
Прикреплённые файлы:
 
   
+
-
edit
 

averon

новичок
днес докато се разхождах из нета мернах един интересен сайт посветен на жироскопите и тъй като не искъм да изгубя линка ще го сложа тук.

Gyroscopes - Everything you needed to know

Gyroscopes have many uses, this site explains how a gyroscope works and what they can be used for. The site also looks at the possible uses of gyroscope based propulsion (gyroscopic propulsion). // www.gyroscopes.org
 

и една снимка на жироскона на годарт


ако има някъде отделна тема за интересни сайтове и линкове ... местете.
   
Это сообщение редактировалось 18.05.2006 в 10:16
1 8 9 10 11 12 36

в начало страницы | новое
 
Поиск
Настройки
Твиттер сайта
Статистика
Рейтинг@Mail.ru