[image]

Българската следа :)

 
1 13 14 15 16 17 36

-VMK-

опытный

Anzoriy> Пожалуйста напишите, как поджигался "пиротаймер", где он расположен, в какой части ракеты?

Пиротаймера е (зелен!китайски) visko fuse с определена дължина поставен вътре в ф4мм електроизолаторен шлаух (в този случай visko fuse гори с 1,2см/с). Към единия край на visko fuse е закрепена обикновена електрозапалка, а към другия край е закрепен изхвърлящ заряд от ДБ("ЧП") или crimson-powder. Електрозапалката на пиротаймера и електрозапалката на двигателя са свързани в паралел към пусковия токоизточник и се възпламеняват едновременно.
Прикреплённые файлы:
 
   

Fori

новичок
Anzoriy> Пожалуйста напишите, как поджигался "пиротаймер", где он расположен, в какой части ракеты?

Това е фото на примерен пиротаймер:

Скоростта на горене на фитила зависи от неговия тип и условията при които е поставен/диаметъра на изолаторния шлаух/,но се движи в рамките 1-1,2см./сек. Добре е да се тества предварително за конкретните материали.
Добре е паралелно на фитила да се закрепи друг изолиран проводник или тънка пръчица,които да поемат усилието при ускорението на ракетата.
Тази система работи успешно при много стартове от една година насам.
Прикреплённые файлы:
 
   

-VMK-

опытный

Полет на ракета "ЕХ" с PVC двигател зареден с "амониево" гориво А20(R.Nakka's-A20) и БРЕО:UV-фотодатчик. Полета е на малка височина - на краткото видео ясно се вижда сработването на UV-фотодатчика.
Прикреплённые файлы:
 
   

-VMK-

опытный

(обещания) Видеоклип от запуските август-2008
Прикреплённые файлы:
 
   
+
-
edit
 

Serge77

модератор

Спасибо, отличное видео!
   

RLAN

старожил

Молодцы!!!
Только погодку вы подобрали нелетную.
   
UA Non-conformist #15.08.2008 21:38
+
-
edit
 

-VMK-

опытный

Serge77> Спасибо, отличное видео!
RLAN> Молодцы!!! Только погодку вы подобрали нелетную.
Non-conformist> Красиво.

Благодаря за добрите отзиви!
О, вероятно погодку подобрал "Мърфи" - подготовката за тази среща започна 10 дни назад, а метео-прогнозата беше добра, до деня на пуска...:-)
   
+
-
edit
 

metero

втянувшийся

На практике погода бьiла не так уж плохой. Слабьй ветер, слабое солце за облаками, не жарко...Правда, приросило минут 10, но ето только освежило обстановку. А как смотреть , когда ракета полетит прямо к яркому летнему солнцу, объяснять не нужно. :)
   

-VMK-

опытный

На 07.09.2008 проведохме успешни запуски на ракети с ефектни горива.

Ракета: Rainbow
Автор: Fori
Гориво: епоксидно, с ефект "черен дим" (и бял трасер)
Прикреплённые файлы:
 
   

-VMK-

опытный

Sparkling RCandy

Ракета: SA-3
Автор: Fori
Гориво: (мое дело) - Sparkling RCandy
Прикреплённые файлы:
 
   

-VMK-

опытный

Кратко видео от тези полети:
Прикреплённые файлы:
 
   
+
-
edit
 

Anzoriy

опытный

Фотографии карамельной ракеты есть? Почему она так странно полетела?
   

-VMK-

опытный

Anzoriy> Фотографии карамельной ракеты есть? Почему она так странно полетела?

Може би недобра геометрия...
Прикреплённые файлы:
 
   
UA Non-conformist #09.09.2008 23:59
+
-
edit
 

Non-conformist

аксакал

А как ты добился искр у карамельного топлива? Можешь привести рецепт? У меня один раз получилось сделать карамель с чугунными искрами (без мотора, жег на открытом воздухе). На следующий день попробовал повторить - искр так и не появилось. А делал все вроде бы точно так же, как и накануне...
   

-VMK-

опытный

Non-conformist> А как ты добился искр у карамельного топлива?

Идеята за искри взех от тук:



Преди време се сдобих с титанови стружки, които смлях в кафемелачка до размер примерно 2-3мм. В моя случай цялото количество гориво (около 100гр. рекристализирано KNO3/захар) съдържаше около 5% титанови стружки - заряд с форма: "moonburner". Получи се красив ефект!

На снимките: Заряда за двигателя и снимка от теста за скорост на горене
Прикреплённые файлы:
 
   
UA Non-conformist #10.09.2008 23:08
+
-
edit
 

Non-conformist

аксакал

А, титан... Это я в курсе - я тоже титановую "бороду" с токарного станка в кофемолке мелю. Скажу больше - мой ПЕРВЫЙ нормальный мотор был на сорбитовой карамели + 15 % титановой стружки. Только там были не искры - ФАКЕЛ длиной 5 м. :)

titan_flakes



А я спрашивал именно насчет чугуна - искры на фото кажутся желтыми, поэтому и подумал, что там был чугун.
Прикреплённые файлы:
test.jpg (скачать) [14,4 кБ]
 
 
   
Это сообщение редактировалось 11.09.2008 в 11:02

Anzoriy

опытный

-VMK-> На снимките: Заряда за двигателя и снимка от теста за скорост на горене
Странный заряд какой-то,длинный, в чем фишка?
   
+
-
edit
 

Serge77

модератор

Anzoriy> Странный заряд какой-то,длинный, в чем фишка?

Там канал проходит не по центру, а возле бронировки. Такая шашка, хоть и длинная, даёт близкий к нейтральному профиль горения и большее время горения, чем с каналом по центру. Называется moonburner, т.к. срез топлива похож на луну.
   
UA Non-conformist #11.09.2008 10:37
+
-
edit
 

Non-conformist

аксакал

2_VMK

Горение кусочка рекристаллизованной сахарной карамели с чугунными искрами:
http://narod.ru/disk/2531816000/spark_candy.avi
   
+
-
edit
 

Anzoriy

опытный

Serge77>Такая шашка, хоть и длинная, даёт близкий к нейтральному профиль горения и большее время горения
Век живи - век учись. Но по моей методе (читай - моими приспособами), такую шашку проблематично сделать будет.
   

-VMK-

опытный

Non-conformist> 2_VMK Горение кусочка рекристаллизованной сахарной карамели с чугунными искрами:

Красиво!(хм,ТБ!) - Жалко, че в реален соплови двигател няма искри... Може би "спиннер" с чугунени стружки ще има искри? Въпрос: чугуна реагира ли с KNO3 по време на съхранение на готова шашка?

Anzoriy> Но по моей методе (читай - моими приспособами), такую шашку проблематично сделать будет.

По метода с рекристализация, горивото е като пластелин - няма проблем при оформянето на дълга шашка, при това, колкото по-голям е заряда, толкова по-лесно се изработва.
   
UA Non-conformist #11.09.2008 16:38
+
-
edit
 

Non-conformist

аксакал

> Въпрос: чугуна реагира ли с KNO3 по време на съхранение на готова шашка?

Не знаю, на срок хранения не испытывал. А ты долго хранишь готовые двигатели? :) С ТБ все нормально - там до ребенка никак не меньше двух метров было, а кусочек совсем маленький. В спиннере надо будет попробовать, но проблема в том, что мне так и не удалось воспроизвести этот эффект ДАЖЕ НА ВОЗДУХЕ - вот что смешно! Это был остаток тестовой лепешки Sg/FeO/S, куда наугад и на глазок замешал, не отвешивая, немножко чугунной пыли. Сколько потом не пробовал в разных пропорциях - еле-еле мелькнет искра - и все... Такие вот дела.
   

-VMK-

опытный

Видео от последната среща (07-SEP-2008)
Прикреплённые файлы:
 
   3.0.13.0.1
AD Реклама Google — средство выживания форумов :)

-VMK-

опытный

umbriel> Я так и понял, а можно как-нибудь посмотреть? Мне 27 и это для доброго дела :)

Вече може ;-) ВИП-статут дава пълен достъп до всички теми.
   3.0.13.0.1
1 13 14 15 16 17 36

в начало страницы | новое
 
Поиск
Настройки
Твиттер сайта
Статистика
Рейтинг@Mail.ru