[image]

Българската следа :)

 
1 2 3 4 5 6 7 36
+
-
edit
 

varban

администратор
★★★☆
Есть предложение - постинги на болгарском языке сосредоточить в одной теме.
Попробую существующие постинги перекинуть сюда.

Имам предложение постингите на български език да се съберат в една тема.
Ще опитам да прехвърля тук съществуващите постинги.
   
+
-
edit
 

varban

администратор
★★★☆
airbase.ru/forums/index.php?showuser=2200 пише:
VARBAN , ти откъде намираш сорбит за ракетите си, в малки количества. Във Варна един прияъел ми каза, че се продава в магазини "Пикадили" , но за жалост е бил само на доста гоеми пакети (но 5 килограма, не би трябвало да са много големи) Скоро ще намивавам към Казанлък ( за една седмица на гости на дядо ми) ако искаш може да се видим :ph34r: Интересува ме предимно изработката на моделите от алуминиеви тънкостенни тръби, закрепване на стабилизатори и т.н. Разполагам с бели (ПВЦ) барутни двигатели с фитил, горят около 4-5 секунди, трябва да пратя по един на тебе и на Петър, мисля, че са някъде около 5 нютона. Моделите от 44 сантиметра (без конусите) летят много високо, не се вижда как излитат. Това е, ако някои е навит за закопуване на някои от чувалоте сорбит ще се дотътря до пикадели утре да поразпитам за цената.
 


// 12.10.2003 22:00:58, http://airbase.ru/forums/index.php?showtopic=21193&st=75
   
+
-
edit
 

varban

администратор
★★★☆
пише:

Я учус мосмом классе в Варна Българин съм, ся уча руски и английски, но още не се оправям с клавиатурата. Днес изстреляхме с Metalhawkteam въпросната ракета - джигателя , парашутното устроиство  бяха във отделен вътрешен корпус. За жалост ракетата не беше достатъчно здрава - на около 50 метра нещо стана, цялата площ около стабилизаторите пламна и двигателя изхвърча вдясно от нас, поне видяхме, че закъснителното устроиство работи. имаме още една 60 сантиметрова ракета, подобна е на SATURN V и е със 3 транзиций. Въпрос към METERO u Vyrban - дали със 5Н двигател ще се вдигне ракета, корпуса на които е направен от 6 кутийка от "Шарк"?

Пс: Някои може ли да ми каже добър и лесен начин за пресоване на черен барут за ракетни двигатели в гилзи? Досега видях само със калиев нитрат и захар, а барутните имат доста предимства - двигателя се гори отдолу нагоре, и освен това няма възможност за фалове (не се топи горивото, което е доста опасно както разбрах от опит....) 
 


// 12.10.2003 15:48:26 [html_a href='http://airbase.ru/forums/index.php?showtopic=19588&st=285' target='_blank']http://airbase.ru/forums/index.php?showtop...=19588&st=285
   
BG n00ki3|3xS #13.10.2003 12:12
+
-
edit
 
няма проблеми, нека всички, които знаят български да пишат тука. МЕТЕРО знае, но за тебе (върбан) се съмнявам да знаеш за нашия MOONCLUB пирофорум - адреса му е моонклуб пирофорум - там аз използвам акаунта ICO_SS_CSKA , в някои от по-старите теми може да намериш някои линкове към мои страници. Интересува ме корпус за ракети, които да работят с около 5 н двигатели. Е, това е
 
+
-
edit
 

varban

администратор
★★★☆
> но за тебе (върбан) се съмнявам да знаеш за нашия MOONCLUB пирофорум

Погледнах го.
Откровено казано, аз съм против такива форуми - опасни са за здравето: публиката гледа как по-яко да гръмне, а не как да прави безопасни и възпроизводими ракетни двигатели.

Впечатлението ми се усилва от писането на albanski - така пишат хора, които не умеят да си кирилизират компютъра... кво да говорим за по-сложни работи.

Не се обиждай, а си прави изводи
   
BG n00ki3|3xS #13.10.2003 22:27
+
-
edit
 

n00ki3|3xS
n00ki3|3xS

новичок
Всичко започва с "ALT" - нещо като световна Аnarchy Организация, имаща за цел да предизвиква разруха, анархия. В последствие се издава "Anarchy CookBook", преведена и на БГ език. Оттам се появяват много "Пиромани" и леймърски сайтове. Един от малкото химици, занимаващи се с пиротехника направи сайта moonclub.hit.bg , имащ за цел да разсясни основните проблеми при работа с различни ВВ. Сайтта стана много посещаван, както от лаймъри, така и от истински химици, както и пиромани. В последствие изника и форума, където се разсясняват основните теми, проблеми. Наистина е опасен за здравето - ацетоновия пероксид е доста опасно вещество, а там сме описали как се прави от Vanish, кислол, сода за хляб и лакочистител. 20 грама безпроблемо хвърлят във въздуха пън, а описано в домашни условия може да се превърне в истинска заплаха (което никой не иска) Сега обсъждаме сайта да се премести в moonclub.org и за влизане да се ползва само акаунт, след като ни изпратишш кратко инфо и някои от фаундърите прецени дали има разлика със сериозен човек или с леймър. За ракетите - те са една от детската ми мечта Почнах да се "занимавам" преди около половин година, още не съм много напреде , но време има - бързането в тези работи е особенно нездравословно. Записах се в единствения клуб по Авиомоделизъм - Варна, в неделя ще се занммавам с ракетомоделизъм. В момента използвам барутни двигатели, ще побликувам в сайта. Видях че си от казанлък, а писах - баба ми и дядо ми живеят в овощник, често идвам в казанлък - според мен ще е доста добре да се запознаем. имам няколко сайта , ето и линкове:

Мой личен сайт
public.fotki.com/n00ki3/moonclub/
Моя стара страница за Ел детонатори и бомби в домашни условия
   
+
-
edit
 

varban

администратор
★★★☆
За запознаването - няма проблем.
Като се завъртиш в Казанлък, ще се видим, ако не съм на работа

А за взривните вещества - на нашия ракетомоделен форум не ги обсъждаме. Освен ако не искаме да илюстрираме някои закономерности във взривните превръщания.
Но и тогава не става и дума за синтез.

Ако си добре с руския, прочети основните теми във форума. Вероятно ще са ти полезни.

Ако можеш да пишеш на руски, макар и с грешки, задавай въпроси в основните теми. Ако не - пиши на български пак там, но по-късо. Аз ще преведа въпросите ти (затова по-късичко пиши:)
   
BG n00ki3|3xS #14.10.2003 09:45
+
-
edit
 

n00ki3|3xS
n00ki3|3xS

новичок
Ами скоро като съм в Казанлък...ще видим. Във МООНДОРУМ-а дават само различни ракетни горива, без начин на синтез или ако го дават, начина е много мътен и неясен В момента уча руски, но още съм много зле, на Меня Зовут.....Та майка ми и баща ми знаят перфектно руски, а някои неща от руския форум ги разбирам поради близоста на различни думи. Та за тебе - понеже си от казанлък за ракетите използваш ли неща от "Арсенал", или сам си правиш двигатели, други части? Братовчед ми е ловец, ще взема едно кило гилзи като ходя към казанлък. А за твоите ракети - имаш ли снимки? И с какви двигатели са - най-важното горивото, тъй като сорбит трудно се намира в България.
   
Здравейте, българи! Аз съм от Русия от Москва, а в София имам чичо, леля и братовчед. Много поздрави за всички българи и Слави Трифонов!!! Живот е хубав!!!
 
+
-
edit
 

Apollo

втянувшийся
То аз съм.
   
Это сообщение редактировалось 14.10.2003 в 23:24
+
-
edit
 

varban

администратор
★★★☆
> понеже си от казанлък за ракетите използваш ли неща от "Арсенал", или сам си правиш двигатели, други части?

Не "или", а "и" - аз съм главен инженер на барутния завод


> А за твоите ракети - имаш ли снимки?

http://airbase.ru/users/varban/files/mi24-stz.jpg [image link error]
   
BG n00ki3|3xS #15.10.2003 12:18
+
-
edit
 

n00ki3|3xS
n00ki3|3xS

новичок
Слави Тррифонов е The best! Поздравявам те с песента му "Една българска роза", ако я нямаш може да си я изтеглиш от сървъра FREE.EVRO.NET За Върбан - май наистина ще трябва да се видим скоро Дядо ми до едно време бачкаше във завода, но при струговете - правил ми е писалки, просотий какви ли не. познавам се с един Пешо от Варна- той е пиротехник и работи за 'Асико" - правят пиротехниката за различни празници, дискотеки. От него също имам двигатели, но 3 нютона, сега използвам барутни двигатели с тяло от ПВЦ, като идвам в казанлък ще ти покажа един. Още не мога да работя с SRM-а, но предполагам, че са от 5~8 нютона - свръхлеките 44-сантиметрови ракети излитат на много високо, губят се от поглед. А ти какви тела използваш за ракетите? МЕТЕРО използва кадастрон формат А3 ,а аз една хартия за колети, бронирана с водно стъкло.
   
BG n00ki3|3xS #16.10.2003 11:39
+
-
edit
 

n00ki3|3xS
n00ki3|3xS

новичок
Това на снимката долу е двигателя, който използвах за една вчерашна ракета. Снимката до линийката ще ви даде представа за реалния му размер. Сега кисна една бронировка във водно стъкло, за да мога да използвам корпуса отново - вчера четон начини за пластифициране на барут от NaNO3 , S и натриев бензоат. Така направената шашка трябва да има вътрешен канал, не по-дълъг от половината на шашката. Запалването става с барут. За парашути за малки модели най-добре за (за мене) е използването на стримерна лента, направена от кануконлит, клечка за уши , въже (канап) и ролка от касов апарат. Ако някои знае начини за изхвърлянето на парашутите за малки модели, коео да не е с електричество или от какво се приготвят доста малки парашути, без да е нужно да се пшият нека каже. Пробвах с лавсан, но парашута не се разгъна :angry:
Прикреплённые файлы:
 
   
BG n00ki3|3xS #19.10.2003 12:27
+
-
edit
 

n00ki3|3xS
n00ki3|3xS

новичок
Ajde nqkoi da pishe vyv tazi tema de, oshte malko ostava da q zakriqt...Na mene glavniq mi problem beshe s parasuta, no veche izpolzvam strimerni lenti. Loshoto za sorbitovite dvigatel e, che parashuta ne moje da se otvori po himichen pyt, tyj kato dwigatelq gori otdolu nagore i trqbvat timeri i oshte edin kup slojni istorij. METERO - el zapalkata ti se beshe "preebala" a pyk i nqmah lounche. Lambda_C mi dade kantal ot svoq, vzet ot nqkakva ruska radiostanciq. Kaza, che bil idealen , no dorisantimetyr, napraven po nachina na BlackRoger ne iska da zapali smes za zarq, smesena sys striti glavichki na klechki za kibrit.
   
+
-
edit
 

metero

втянувшийся

Като оформяш шашката да стане с прави краища, не изхвърляй материала. Събери го и внимателно го стопи на слаб котлон. В него овалаяй моята запалка и с пръсти оформи цилиндърче, така че да минава през соплото.След това го оваляй в 'заря". Но имай предвид ,че ти трябват поне 7 волта/3-4 ампера за надеждно сработватване. Ако държиш шашката и запалката на открито, поемат влага и се разпадат, затова винаги завързвай в найлон.
А за тънкия нихром трябва смес, която се пали при ниска температура. Това са хлоратните барути или черен барут. В oonoh пише сместта.
   
BG n00ki3|3xS #20.10.2003 12:11
+
-
edit
 

n00ki3|3xS
n00ki3|3xS

новичок
Аз имам един зелен насечен арсеналски барут. ламбдата ми каза да го смеся със малко ацетон и да го загрея на слаб огън. После да добажя и барут от клечки (стрит) докато стане каша. Това била идеалната смес за Ел запалки. А ето и кантала на Ламбда_Ц
Прикреплённые файлы:
 
   
+
-
edit
 

metero

втянувшийся

Според моите проби бездимният барут не става добре.Най надеждната си остава сорбитовото гориво(гори дълго), оваляно в магнезиев или алуминиев прах. Не забравяй,че соплото е 3.5мм, а канала на шашката-5. Металният прах искри и запалва по-лесно горивото. Друг въпрос е запалването на пирисъстава за изхвърлянето на парашута. И че сорб.гориво се пали по-трудно-затова е по-дебел нихрома и токовете-по-големи. В края на краищата да сменяш 5 запалки може да те изнерви и да направиш глупост- преди много години (1968г.) така ,от нетърпение ,мушнах запален бенгалски огън в соплото, двигателя гръмна, част от нокътя ми беше отрязана. Безопасността трябва да е на първо място, дори и да не се вижда пряко.
Таймер за парашут направих в неделя с CD4060- става с няколко елемента и много евтино.
   
BG n00ki3|3xS #21.10.2003 10:16
+
-
edit
 

n00ki3|3xS
n00ki3|3xS

новичок
Nihroma na Lambdata se zapalva okolo polovin santimetyr s dobre zareden 50V kiselinen kondenzator. Smes - lepilo "balza Ciment" i zarq.....Eto i snimka na nihroma mu. PS: Metero, ti otkyde namirash KNO3 v sofia? Tuk ima samo 4ZA i e po-zle i ot T4 , shtoto e mokyr napravo.
Прикреплённые файлы:
 
   
BG n00ki3|3xS #21.10.2003 10:24
+
-
edit
 

n00ki3|3xS
n00ki3|3xS

новичок
Чак сега прочетох втората тема, просто не съм видял линка към втората страница на темата. А за запалките - ламбдата говореше п-скоро за детонатори за амонити, отколкото за ракети. Днеска само още 1 лев да си намеря за 4ЗА КНО3 и гопувам...вчера си купих нови кецове КОнверс и останах без пари Таймера за изхвърлящото устроиство на парашута също много ме инетерсува, защото аз използвам барутни двигатели (сега от онези белите, просто не се вижда къде летят) , но ракетата, заедно със парашута и т.н. не може да се вдигне на повече от 80-100 метра. Другата голяма инвестиция е копуването на 60-сет метров двоен кабел, по възможност от най-тънкия, след като си науча ще изляза да проверя. Интересното: в единия от КуКъ магазините намерих малки цилиндрични димки, както се установи опитно лесно се дълбае канал в тях , но дебелината е такава, че между откритата шашака и 12-сти калибър има около 3 милиметра - хем мога да сложа допълнително използация, да кажем от хартия напоена във водно стъкло.
   
+
-
edit
 

metero

втянувшийся

>Metero, ti otkyde namirash KNO3 v sofia?
Чист калиев нитрат ( 13-0-46 ) се продава в магазините за торове по името "Multi-K" в опаковки по 2.5 кг / 6.50 лв. При всички случаи е добре да се изсуши на тава във фурната на 110-120 градуса, слой не по-дебел от 1 см по тавата. Като го меля в кафемелачката (10 сек-пауза 15 и 3 пъти така всеки път) после ако не се сипе лесно . а остава на бучки, много е влажен. По лесно се суши преди мелене.
   
BG n00ki3|3xS #22.10.2003 10:48
+
-
edit
 

n00ki3|3xS
n00ki3|3xS

новичок
Днеска за нитрата ще проверя. Днеска, докато правех ЗИП на моонфорум-а попрегледах някои стари теми и виж какво орих:

"Username: metero
Title: Person rocketry
Видях саита. Похвално е че въобще го има, а се учудвам откъде имаш толкова време за ракетите, аз мога да отделя 1-2 часа на ден. Какво е заглавието на тозо магазин на Червения площад, дали няма подобен в София? Ако попиташ , ше почерпя.
Аз правя сега гориво с KNO3/Dextrose и чакам да ми намерят сорбит - с него най лесно става гориво за ракети.Калиев нитрат се продава по етикет "Multi-K" като тор.
 
Username: metero
Title: Person rocketry
kato stawa duma za raketi, tiq dni imah 2 uspe6ni starta.Raketite kal. 20mm (wytr). dwigateli: 1-gilza 12kal.,15 g goriwo (kno3/sorbit 65/35) litna na 200-300m.
2. pompa za izsnukwane na kalai-27g goriwo. Start s elektri4eski wyzplamenitel. Dokato o6te si gledah rycete deto swyrzwah jicite rewna i iz4ezna w nebeto-taka i ne q widqh!
 
Аз правя сега гориво с KNO3/Dextrose - инетересува ме за другоро гориво- това което си описал там. Скоро смятам да пътувам към казанлък и да взема от братовчед си (които е ловец) доста гилзи, поне ги има в доста.
"
   
BG n00ki3|3xS #25.10.2003 23:14
+
-
edit
 

n00ki3|3xS
n00ki3|3xS

новичок
Поради затруднения с електрическото запалване днес за един двигател от сорбит и калиев нитрат използвах за запалване 40сет сантиметров фитил (зелен на цвят) В единия край направих малко (около 3 милиметра в диаметър) топче от сучкана заря + лепило "балза цимент" После от края (с точето) до окоо средата на фитила облепих внмателно с хартиено тиксо - фитила стана около 2 милиметра, свободно влиза през дюзата и не мята искри. След това вкарах в края на двигателя още малко от сместа със спринцовка. Единствения дефект беше в шашката - спря да дими за около 2 секунди и след това пак даде тяга.
   
BG n00ki3|3xS #25.10.2003 23:19
+
-
edit
 

n00ki3|3xS
n00ki3|3xS

новичок
Изпуснах и друго нещо. идеален заряд е: натриев нитрат (за жалост с повишена хигроскопичностІ , Fe2O3 , малко алуминий на прах (може и без него) , сяра и захар. Преова се свободно със вътрешен канал, продължаващ до половината от шашката. Формата на канала е:

|ZZZ|
|ZZZ|
|ZZZ|
|ZZZ|
|/ \|
|~ ~|
- където
/\ е формата на канала, а ~ е отвора на дюзата. Заредх един от старите двигатели с това гориво - дава доста тяга, но не неизвестно защо ракетата не се издигна. Все пак и това е нещо.
   
+
-
edit
 

metero

втянувшийся

таймер с широки възможности:
   
AD Реклама Google — средство выживания форумов :)
+
-
edit
 

metero

втянувшийся

проба 2
Прикреплённые файлы:
 
   
1 2 3 4 5 6 7 36

в начало страницы | новое
 
Поиск
Настройки
Твиттер сайта
Статистика
Рейтинг@Mail.ru